Имаме идея за филм. Добре!
Събрали сме кураж да го заснемем и завършим. Много добре!
Нямаме никаква идея в какъв формат да го снимаме. Трагедия!
Изборът на размер и съотношение между страните на кадъра е от изключително значение за съдбата на всеки филм. В тази кратка статия ще дадем насоки за избор, които няма да са единствените правилни и изчерпателни, но ще ви тласнат във вярната посока. Ще се радваме да обсъдим темата в подробности още при първата ни среща.
Основният въпрос, който трябва да си зададем е: Къде ще се разпространява този филм? Кино, телевизия, стрийминг платформи, социални мрежи.
Ако отговорът е кино, със сигурност ви трябва широкоекранен филм. Съсредоточете се върху един от двата стандартни формата, които се гледат безпроблемно в кината по цял свят: Cinemascope (2,39 : 1) или Flat (1,85 : 1). Ако поради артистични съображения изберете нестандартен формат, имайте предвид, че ще се допускат компромиси при някои прожекции. Не всеки киносалон разполага с автоматизирано преоразмеряване на прожекционното поле, а дори и да разполага с някакво, не на всеки прожекционист би му се занимавало с преконфигуриране на полето.
Ако отговорът е телевизия или стрийминг платформи, отново ви трябва широк формат, макар и не толкова широк, колкото в киното. Стандартното съотношение на всички модерни телевизори е 16:9 (или 1,78 : 1 представено в съотношение с единица). Ако прецените, че ви влече друго съотношение с цел по-голямо въздействие върху публиката, винаги можете да използвате някой от кино форматите или защо не и добрия стар 4:3 (1,33 : 1), който навява усещане за архивност и действие в далечното минало. Имайте предвид, че всеки формат, различен от 16:9, ще присъства на телевизионните екрани с т.нар. "кашета" - черни ивици отгоре и отдолу, или отстрани. Понякога тези ивици са полезни, ако ще ползваме субтитри, но често са си жива загуба на екранна площ.
Сега идва веселото - социалните мрежи. Тук следва втори въпрос - коя точно? Ако отговорът не е категоричен и искате да запазите гъвкавост, за да публикувате в няколко социалки едновременно, заложете на вертикален формат, примерно 9:16 или дори 1:2,35. Някои социални мрежи като например Instagram или TikTok отдават огромно предпочитание на вертикалното видео, други не обръщат особено внимание.
Отговорът се усложнява, ако таргетирате и стрийминг платформи, и социални мрежи. Балансираният подход е да се мастерира и във вертикален и в хоризонтален формат. Бедата е, че често се налага изхвърляне на важна информация от кадъра при такова преформатиране, защото рядко се избира каширане с черно. Най-добрият подход е да се снима и в двата формата като се кадрира внимателно. Тогава кадрите няма да стоят като "окастрени" и ще носят естетическо удовлетворение на зрителите.
Все още се двоумите? Пишете ни!